Odpowiedzią jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka zwana popularnie bankructwem dla wielu osób może być szansą powrotu do normalnego i spokojnego życia, bez wydzwaniających wierzycieli i nękających sms - ów. Oczywiście najłatwiejszym i najszybszym sposobem uporania się ze swoją trudną sytuacją finansową jest porozmawianie z osobami oraz instytucjami, wobec których masz długi i wynegocjowanie korzystnej dla Ciebie ugody. Nie zawsze jednak same rozmowy przynoszą zamierzony efekt, a wówczas warto chociażby rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Należy podkreślić, że upadłość konsumencka może zostać ogłoszona jedynie, jak sama nazwa wskazuje, w stosunku do konsumenta, czyli osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej. W wypadku gdy chcemy ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musimy wyjaśnić, jak wyglądała nasza sytuacja w momencie zaciągania zobowiązań, jakie były perspektywy spłaty. Jest to o tyle istotne, że wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostanie z dużym prawdopodobieństwem oddalony przez Sąd, jeśli zaciągałeś zobowiązania ze świadomością braku realnej możliwości ich spłaty.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w uproszczeniu powoduje, że znikają zobowiązania dłużnika, jednak nie natychmiast. Najpierw powoływany jest Syndyk, który sprzeda Twój majątek i w miarę możliwości z uzyskanych w ten sposób środków zaspokoi w pewnym stopniu Twoich wierzycieli. Jeśli Twoje zobowiązania przewyższają wartość posiadanego majątku, a po jego sprzedaży nadal część wierzytelności nie zostało zaspokojonych, Sąd zadecyduje o planie ich spłaty. Plan spłaty może obejmować okres 3 lat, przy czym musi on być realny, tj. musi istnieć duże prawdopodobieństwo jego wykonania przez dłużnika, m. in. brane są pod uwagę Twoje możliwości zarobkowe. Jeżeli uczciwie wywiążesz się z planu spłaty, wówczas Sąd pozostałe zobowiązania umorzy. Co istotne – od chwili ogłoszenia upadłości przestają być naliczane odsetki, a komornik musi zawiesić postępowanie egzekucyjne. Nękania ze strony firm windykacyjnych również będą miały swój kres.

Jak już wyżej wspomniałem, w pierwszej kolejności Twój majątek zostanie sprzedany przez Syndyka, w tym również dom, czy mieszkanie. Nie musisz jednak obawiać się o to, gdzie po ogłoszeniu upadłości zamieszkasz. Z uzyskanych ze sprzedaży Twojego majątku pieniędzy zostanie Ci przekazana ich część na wynajęcie mieszkania nawet na okres 2 lat. W uproszczeniu, po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dłużnik zaczyna życie z czystą kartą – nawet jeśli zmienisz pracę na lepiej płatną, dostaniesz podwyżkę, albo założysz własną firmę, Twój plan spłaty nie zostanie podwyższony, a pieniądze nie trafią do wierzycieli. Podsumowując, czasem aby wyrwać się ze spirali zadłużenia, warto ogłosić bankructwo i zacząć od zera, a nie „na minusie”.

 

 Damian Sieradz

  radca prawny

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem