We wpisie „Jak pozbyć się długów – o upadłości konsumenckiej słów kilka…” przybliżone zostały zasady ogłoszenia tzw. upadłości konsumenckiej, t.j. ogłoszenia upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Już w najbliższy wtorek, 24 marca 2020 r. wchodzi w życie znaczna część znowelizowanych przepisów prawa upadłościowego. Rozważania na temat tego, czy wprowadzane zmiany są korzystne i dla których uczestników postępowania upadłościowego dla przejrzystości będą przedmiotem osobnego wpisu.

W obecnej sytuacji najbardziej wartą wspomnienia jest zmiana dotycząca upadłości przedsiębiorców, a ściślej - osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Na mocy nowelizacji zostaje bowiem niemal zrównana sytuacja prawna osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (przedsiębiorcy) z sytuacją osoby fizycznej takiej działalności nieprowadzącej (konsumenta). Jest to zmiana o tyle istotna, że pośrednio przez rozszerzającą się pandemię koronawirusa, a bezpośrednio w wyniku nakazu faktycznego zaprzestania / niemożności prowadzenia działalności gospodarczej – zamykanie galerii handlowych, objęcie kwarantanną, brak zamówień w wielu sektorach gospodarki, powrót wielu przedsiębiorców do normalnego funkcjonowania po ustaniu stanu epidemii w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa covid-19  może okazać się niemożliwy. Wówczas okazać się może, iż często jedynym sensowym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy.

Ponadto uchylony został m.in. przepis zawierający przesłanki, na podstawie których sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości – w tym dotyczącą właśnie przedsiębiorców. Dotychczas sąd oddalał wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeżeli w okresie 10 lat przed dniem zgłoszenia wniosku dłużnik, mając taki obowiązek, wbrew przepisom ustawy nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości. Obowiązek taki obciążał przedsiębiorcę w przypadku powstania stanu niewypłacalności, przez co zaniechanie w tym przedmiocie mocno utrudniało, a w praktyce wręcz wielokrotnie uniemożliwiało ogłoszenie upadłości konsumenckiej byłego przedsiębiorcy. Tymczasem dzięki wprowadzonej nowelizacji ustawy wyjść ze spirali zadłużenia będą mogli wyjść przedsiębiorcy, którzy przeoczyli obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości przed jej zamknięciem oraz te osoby, których wnioski zostały przez sąd oddalone w oparciu o dotychczas obowiązujące przepisy.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem